2022/06/22 – ලංකාදීප

ඡන්දදායකයන් හා මහජන නියෝජිතයන් අතර පරතරය තවත් වටයකින් දුරස් වී තිබේ. අරගලය ඇරඹෙන මොහොත වන විට මැති ඇමැතිවරු ඇතුළු මහජන නියෝජිතයන් කෙරෙහි වෛරයක් සමාජය තුළ තිබුණි. ආර්ථික දුෂ්කරතා දරුණු විය. අතෘප්තියට පත් ජනී ජනයා විරෝධතා අවුලවන ලද අතර අවසානයේ උද්ගත වූ  ව්‍යසනයෙහි තරම ඉතාමත් බිහිසුණු එකක් විය.

ප‍්‍රශ්න විසදාගත හැකි ක‍්‍රමයක් ප‍්‍රජාතන්ත‍්‍රවාදී රාමුව තුළ තිබේ. බහුතරයේ කැමැත්ත ප‍්‍රජාතන්ත‍්‍රවාදයේ මූලික ගුණාංගයකි. අරගලය තුළ සිටින කණ්ඩායම ප‍්‍රජාතන්ත‍්‍රවාදයේ හරය නොදන්නා පිරිසක් නොවේ. ඔවුන් නගන හඩ පැහැදිලිය. දීර්ඝ කාලයක් තිස්සේ කැකෑරෙමින් තිබුණ ප‍්‍රශ්න වලට සාධාරණ විසදුම් නොලැබුණි. අවශ්‍යම කරන මොහොතේ තීරණ ගැනීමට පසුබට වූහ. නිතර සදහන් කරන පරිදි රටට ලැබුනේ පැලැස්තර විසදුම්ය. දැවෙන ගැටළු යටපත් කරන මහජන නියෝජිතයෝ ඒවා විසදන බව මහත් විශ්වාසයකින් කියමින් දේශණා පවත්වති. පාර්ලිමේන්තුවේ කතා කරන්නේ ජනතා අවශ්‍යතා නොවේ. අවසානයේ දී, මෙම සුපුරුදු දේශණා වලින් ජනතාව සැනසිය නොහැකි තැනට පැමිණ ඇත. එදිනෙදා ජීවත්වන පිලිවෙලක් නිර්මාණය කිරීම වහාම අවශ්‍යය. සුරක්ෂිත අනාගතයක් ගොඩනගන බවට විශ්වාසයක් ඇති කළ යුතුය. පවතින වාතාවරණය පෙන්වන පරිදි කිසිම දේශපාලනඥයෙකු හෝ දේශපාලන පක්ෂයක් ගැන විශ්වාසයක් රහිත සෑහෙන පිරිසක් අප අතර සිටී.

පැවැත්ම ගැන විශ්වාසයක් රහිතව ගමනක් නැත. තමන් නියෝජනය කරන පුද්ගලයා සමග හොද සංවාදයක් ප‍්‍රජාතන්ත‍්‍රවාදයට අවශ්‍යය. නියෝජිතයාට වෛර කරන, දේපොල ගිණි තබන, ඒවා වැනසෙන විට ඔල්වරසන් දෙන ක‍්‍රමයකින් අපට පැවැත්මක් නැත. ඡන්දය ගන්නට බඩු බෙදන, පාක්ෂිකයන්ට පමණක් සේවය කරන ගෝත‍්‍රික ක‍්‍රමයක සිට මහජන නියෝජිතයාට වෛර කරන තැන දක්වා පැමිණ ඇති ගමන ගැන ප‍්‍රශ්න කළ යුතු කාලය උදා වී තිබේ. මෙතැනින් ඔබ්බට රටට ඇති පාලන ක‍්‍රමය කුමක්ද? නියෝජිත ප‍්‍රජාතන්ත‍්‍රවාදී පාලනය ප‍්‍රතික්ෂේප කරන ස්ථාවරයකට පසු සමාජය ඉල්ලන්නේ කුමක්ද?

අපට පෙනෙන පරිදි, සෘජු පාලන ක‍්‍රමයක් අවශ්‍ය බවට මතයක් තිබේ. විධායකය හා ව්‍යවස්ථාදායකය අතර තිබිය යුතු බලය සම්බන්ධ දීර්ඝ විවාදයක් ඇත. තද තීරණ ගන්නා පාලනයෙකු ගැන ද අදහසක් පවතී. බලය බෙදන ක‍්‍රමවේදයක් කෙරෙහි ද දීර්ඝ කාලයක් තිස්සේ නොවිසදුණු අවධානයක් තිබේ. මේවා අතරින් සුදුසුම ක‍්‍රමය තෝරා ගැනීම සදහා තවත් පරම්පරාවක් වන්දි ගෙවිය යුතු නැත.

රටට අවශ්‍ය මෙතැන් සිට ඉදිරියට යන ක‍්‍රමවේදයකි. ජනතා විශ්වාසය දිනාගත හැකි දේශපාලන පක්ෂ උවමනා කර තිබේ. මහජන නියෝජිතයන් ගරුත්වය දිනාගත යුතුය. ජනතාවට ඇත්ත කියන, රට ගොඩනගන්නට කැපවන නියෝජිත ප‍්‍රජාතන්ත‍්‍රවාදී ක‍්‍රමයක් අවශ්‍යය. පටු අදහස් මතු කර රට බෙදන, රට විකුණන හා විජාතික කුමන්ත‍්‍රණ වැනි මත ඇවිලවීමෙන් රටට සිදුවී ඇති හානිය තක්සේරු කළ යුතු අතර මේවා අතහැර අලූත් රටක්, අලූත් ආර්ථිකයක් සදහා අවශ්‍ය ආර්ථික ජවය සහ ආයෝජන ලබාගැනීමට වෙහෙස විය යුතුව ඇත.

මැතිවරණ කොමිසම දක්වන පරිදි අලූත් දේශපාලන පක්ෂ ගණනාවක් ලියා පදිංචියට ඉදිරිපත්ව සිටී. පවතින පක්ෂවලට අමතරව ඡුන්දවලට සූදානම් වන බව පෙනෙන මෙම පක්ෂ සිය දැක්ම, ප‍්‍රතිපත්ති හා කැපවීම ගැන ඉදිරිපත් කරන අලූත්ම මතවාදය කුමක්ද? ප‍්‍රාදේශීය මටට්මින් ජනතාව ඒකරාශී කරගත හැකි, ප‍්‍රලාප දේශපාලනය බැහැර කරන ක‍්‍රමවේදයකින් හැර රටට අනාගතයක් නැත. මනාප ක‍්‍රමය සහ දිස්ත‍්‍රික් කොට්ඨාශ ක‍්‍රමය තුළ විශාල සම්පත් නාස්තියක් සහ දූෂණයක් සිදුවේ. දේශපාලන පක්ෂ වලින් නම්කරන පක්ෂ නායකයන් තෝරන නියෝජිතයන්ට ඡන්දය දෙන ක‍්‍රම වහාම වෙනස් කළ යුතුය. ජනතා නැගිටීම තුළ ඇති වූ සංසිද්ධි සාකච්ඡා කරන දේශපාලන පක්ෂ  සහ දේශපාලනඥයන් පාපෝච්ඡාරණය කළ යුතු අතර ඡන්දදායකයන්ගෙන් දුරස්ථවීම ගැන කණගාටු විය යුතුව ඇත. ප‍්‍රජාතන්ත‍්‍රවාදය ආරක්ෂා කරගැනීම වැදගත්ය. මහජනතාව හමුවට ගොස් ඡන්දය ඉල්ලන්නේ කෙසේදැයි හිතන්නට අවශ්‍යය. ජනතාවට සමීපවන වැඩපිලිවෙලක් ගැන දේශපාලනඥයන් හා පක්ෂ තීරණයක් ගත යුතුව තිබේ.